Wprowadzenie – Co zabrać na wakacje z dziećmi?
Wakacje często oznaczają upragnioną przerwę od szkolnej rutyny i spowodowanego pogodą zamknięcia w pomieszczeniach. Uwalnia to również dzieci od poczucia stresu, od oczekiwań akademickich i dobrych wyników. Niestety, dzieci często doświadczają innego rodzaju wypadków: złamania głowy i kości podczas zabawy na zewnątrz na rowerach i hulajnogach oraz wpływu upału i zbyt dużej ekspozycji na słońce na niechronionej skórze. Aby zmniejszyć ryzyko niechcianych nieszczęść, zbyt dużego ciepła i od słońca, istnieją cztery istotne rzeczy, które rodzice mogą zrobić, aby czas wakacji letnich był beztroski.
Nalegaj, aby dzieci zawsze nosiły kaski podczas jazdy na rowerze lub skuterze
Według statystyk, urazy głowy spowodowane upadkami na rowerze i zderzeniami z samochodami są główną przyczyną wizyt w pogotowiu ratunkowym i zgonów rowerzystów w każdym wieku. Wypadki rowerowe i zgony w ich wyniku zdarzają się znacznie częściej latem, w późnych godzinach popołudniowych i wieczornych, a zwłaszcza w piątki. Chłopcy częściej niż dziewczęta ulegają wypadkom ze skutkiem śmiertelnym, przy czym najwyższa śmiertelność występuje wśród 12- i 14-latków. Dzieci w tej grupie wiekowej zwykle pokonują większe odległości od domu, mają więcej czasu bez nadzoru. Dzieci są już silniejsze fizycznie i często są skłonne do podejmowania większego ryzyka.
Podobnie, wraz ze wzrostem popularności hulajnóg (zmotoryzowanych i niezmotoryzowanych), rośnie liczba urazów i zgonów spowodowanych upadkami i kolizjami z samochodami. Używanie kasków i innego sprzętu ochronnego (np. rękawiczek na rowerze, ochraniaczy na kolana i łokcie na hulajnogach i rolkach) znacznie zmniejsza ryzyko urazów mózgu, złamań, zadrapań i urazów twarzy. Aby uniknąć niechcianych urazów podczas letniej przerwy, nalegaj, aby Twoje dzieci zawsze nosiły kaski i sprzęt ochronny podczas jazdy, niezależnie od odległości, na jaką się poruszają.
Nie pozwalaj dzieciom w wieku poniżej 12 lat jeździć na skuterach z napędem silnikowym
Skutery z napędem silnikowym były odpowiedzialne za śmierć dzieci, które spadły z nich lub zostały potrącone przez pojazdy mechaniczne podczas jazdy na nich. Specjaliści do spraw bezpieczeństwa zalecają, aby nie zezwalać dzieciom poniżej 12 lat na jazdę na zmotoryzowanych skuterach. .
Regularnie przeglądaj z dziećmi bezpieczeństwo na ulicy
Dzieci nieustannie dojrzewają i rozwijają nowe umiejętności. Cały czas podejmują nowe wyzwania i eksperymentują z nowymi zachowaniami. Młodsze dzieci mogą być zadowolone z jazdy po chodnikach lub chronionych ulicach, gdzie znają zasady bezpieczeństwa odpowiednie dla danego środowiska. Jednak z wiekiem chcą jeździć coraz dalej od domu, jeździć po mniej znanych ulicach i często podejmować większe ryzyko.
Dlatego ważne jest, aby regularnie omawiać z dziećmi zasady bezpieczeństwa na ulicach. Zapytaj je, co robią, aby zachować bezpieczeństwo podczas jazdy, a następnie jasno określ, czego oczekujesz. Wzmocnij prawidłowe zachowania i zwróć uwagę na konsekwencje niebezpiecznych praktyk. Buduj świadomość i zrozumienie bezpiecznych zachowań podczas jazdy, odgrywając z nimi role, aby przećwiczyć, co należy zrobić, gdy napotkają różne zagrożenia drogowe.
Zachowanie bezpieczeństwa w słonecznej porze dnia
Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce, każąc dzieciom nosić kapelusze i filtry przeciwsłoneczne oraz ograniczając ich czas na zewnątrz w środku dnia (10.00 ~ 14.00). Skóra dzieci jest szczególnie wrażliwa na palące działanie słońca. Niechroniona ekspozycja na słońce może powodować oparzenia, a także zaćmę i raka skóry w późniejszym okresie życia.
Wakacje z dziećmi co zabrać – Podsumowanie
W treści tego artykułu zawarte zostały najważniejsze wskazówki do tego, co spakować na wakacje z dziećmi. Nie są to jedynie różne plażowe piłki, dmuchane pontony czy inny sprzęt na plażę. Są to również niezbędne rzeczy, bez których bezpieczeństwo dziecka zostanie naruszone. Podsumowując, są nimi:
– kaski ochronne,
– ochraniacze na kolana i łokcie,
– rękawiczki ochronne,
– kapelusze i czapki,
– filtry przeciwsłoneczne
– apteczka pierwszej pomocy (bandaże, plastry, kremy na otarcia, oparzenia i rany oraz nożyczki)