Jak podróżować na własną rękę?

Podróż kojarzy nam się niezmiennie z niezapomnianą przygodą. Zarówno te dalsze wyprawy, jak i te bliższe potrafią być pozostawić w naszej pamięci wspaniałe chwile. W ofertach biur podróży mamy do wyboru wiele kierunków, które gwarantują udaną rozrywkę. Skorzystanie z wakacji już przygotowanych jest bardzo wygodne i daje poczucie bezpieczeństwa. Są jednak osoby, dla których świetną formą podróżowania jest organizowanie wyprawy na własną rękę. Nasuwa się tu jednak kilka pytań dotyczących samodzielnego podróżowania. Mianowicie: jak bezpiecznie podróżować samodzielnie, jak taką wycieczkę zorganizować?

Jak samodzielnie podróżować?

Podróżowanie na własną rękę jest niebywale fascynującym sposobem na poznanie siebie i swoich możliwości. Wymaga od nas wszechstronnych umiejętności organizacyjnych, zarówno w zarządzaniu czasem, jak i przestrzenią. Wiąże się z uzyskiwaniem informacji przed rozpoczęciem wyprawy, jak i w jej trakcie.

Etapy przygotowania do samodzielnego podróżowania:

– wybranie miejsca docelowego- jest to niezbędny element podróży. Gdy dokonamy wybory, warto jest zagłębić się w poznanie kultury danego miejsca, tego jakie panują tam obyczaje, co przystoi, a co jest uważane za obrazę. Jest to bardzo ważne, ponieważ podróżując samodzielnie trzeba uważać by nieumyślnie nie obrazić lokalnego mieszkańca, czy jego religii, gdyż może nieść to za sobą konsekwencje. Poznanie kultury utrudni również nieuczciwym sprzedawcom, czy taksówkarzom w próbach oszukania nas. Ponadto, wcześniejsze zorientowanie się w świecie, do którego mamy trafić pomoże nam znaleźć odpowiedni nocleg, czy smaczne jedzenie. Aby wybrać miejsce docelowe, pomocny jest przewodnik. Taką podróżniczą książkę znajdziemy w każdej księgarni, bądź zamówimy przez Internet.

– opracowanie planu podróży- również można tego dokonać przy pomocy przewodnika. Ten etap jest bardzo przydatny, gdyż daje nam poczucie bezpieczeństwa i pewności. Czasami na miejscu może nie być czasu na wymyślanie dalszego planu, dlatego ten przygotowany wcześniej jest potrzebny. Warto jest sprawdzić wcześniej, w jaki sposób można dojechać z jednego miejsca w drugie, z jakich środków komunikacji korzystać, gdzie robić zakupy, gdzie szukać miejsca noclegowego. Ponadto, dzięki wcześniejszemu opracowaniu planu, nie opuścimy najważniejszy miejsc w danym kraju.

– wcześniejsze kupienie biletów- zarówno lotniczych, jak i pociągowych, czy autobusowych. Gdy chcemy samodzielnie podróżować musimy także dokonać wcześniejszych zakupów na środki transportu dalekobieżnego. A to dlatego, żebyśmy nie utknęli w jednym miejscu ze względu na brak miejsc w środku lokomocji.

– zostawienie informacji dokąd się wybieramy- dobrze jest poinformować swoich bliskich gdzie udajemy się na wyprawę, tak aby w razie jakiegoś wypadku wiedzieli gdzie nas szukać. Dodatkowo można zarejestrować się na stronach śledzących naszą podróż, na przykład na portalu Odyseusz.

Jak podróżować samemu?

Wbrew pozorom to nie to samo co samodzielne podróżowanie. Podróżowanie na własną rękę może dotyczyć grupy przyjaciół, a podróżowanie samemu to już inna kwestia. Podczas organizowania dla siebie tego typu wyprawy punkty wskazane powyżej są jak najbardziej właściwe i należy je zastosować. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w podręczne środki bezpieczeństwa, jak gaz pieprzowy, czy odstraszacz dźwiękowy. Ale przede wszystkim trzeba mieć cel takiej podróży, gdyż bez niego szybko możemy stracić zainteresowanie owym przedsięwzięciem.

Jak bezpiecznie podróżować samemu?

W samotnych wyprawach na pierwszym miejscu powinno być bezpieczeństwo. Dlatego konieczne jest:

– zarejestrowanie się na portalu Odyseusz i poinformowanie gdzie się przebywa. Można także poinformować obsługę o zamiarach spędzenia dnia;

– korzystanie ze środków lokomocji ogólnodostępnych, a nie prywatnych;

– posiadanie kopii dokumentów tożsamości oraz trzymanie pieniędzy w różnych miejscach bagażu;

– ostrożne konwersacje z lokalnymi mieszkańcami, ale i innymi turystami;

– wykupienie ubezpieczenia podróżnego.

Powyższe punkty są głównymi odniesieniami jakich powinniśmy przestrzegać, żeby bezpiecznie podróżować samemu.

Samodzielne podróżowanie różni się od samotnego podróżowania. Jednakże w obu przypadkach wymaga to od nas włożenia wysiłku w naszą przygodę. Mimo, że może się wydawać, że jest dużo do zrobienia to tak naprawdę należy skupić się na punktach najważniejszych i nasza podróż może być niezapomniana. Dodatkowym plusem w takim sposobie podróżowania jest to, że sami wybieramy co chcemy robić, co chcemy zobaczyć, gdzie spać i co jeść. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.