Kiedy są wakacje w USA? – Odpowiadamy

Rozpoczęcie wakacji to dzień, na który czeka każdy uczeń bez względu na wiek i kraj. W Polsce oznacza to dwumiesięczną przerwę od nauczania w klasach 1-8 oraz szkołach średnich. Dla studentów z kolei przerwa ta trwa aż trzy miesiące. W naszym kraju przerwa wakacyjna rozpoczyna się w ten sam dzień dla wszystkich szkół podstawowych oraz średnich. Absolwenci uczelni wyższych przerwę wakacyjną rozpoczynają w dniu zdania ostatniego egzaminu w sesji. Jednak nie wszędzie wakacje odbywają się w tym samym czasie dla całego kraju. W Stanach Zjednoczonych harmonogram roku szkolnego, a tym samym wakacji jest nieco bardziej złożony.

Z pewnością wielu z Nas pamięta z amerykańskich filmów ogromne gmachy szkół z nowoczesnym boiskiem, klasami wyposażonymi w najnowsze technologie. Oglądając je na pewno zastanawiałeś  się jak wygląda nauka w amerykańskiej szkole i jak długo trwają wakacje w USA. Dzisiaj odpowiadamy na wszystkie pytania.

Hello holidays – czyli Kiedy w USA są wakacje?

W USA rok szkolny obejmuje z reguły 180 dni nauki w uczelniach federalnych (państwowych). W szkołach prywatnych jest to natomiast 170 dni. Rok szkolny w USA nie jest ograniczony oficjalnymi datami, ale dzieli się go, podobnie jak w Polsce, na dwa semestry. W innej części USA rok szkolny składa się z kwartałów (quater system).  Czas trwania wakacji w Stanach Zjednoczonych, harmonogram roku szkolnego oraz ilość dni wolny/świtą zależy od stanu, w którym znajduje się szkoła. Każdy z 50 stanów indywidualnie określa czas trwania wakacji i datę ich rozpoczęcia. Większość szkół rozpoczyna przerwę od połowy czerwca do końca sierpnia – nie jest to jednak reguła. Niektóre z nich kończą naukę już w połowie maja. W stanie Nowy York przerwa wakacyjna rozpoczyna się w ostatni czwartek czerwca. Uczniowie wracają do szkół po Labor Day – pierwszym poniedziałku września.

Dla studentów rok akademicki rozpoczyna się analogicznie do roku szkolnego. Pierwsze 5 dni roku akademickiego stanowią dni organizacyjne. Dopiero po ich upływie studenci wybierają przedmioty, układają plany zajęć i składają oficjalne Study Cards.

Jak długie są wakacje w USA?

Podobnie jak w przypadku ich rozpoczęcia – długość wakacji w USA również zależy od stanu. Z reguły trwają one od 10 do 11 tygodni w okresie od połowy maja/czerwca do końca sierpnia/początku września. Można zatem uznać, że wakacje w Stanach Zjednoczonych trwają prawie tyle samo, co w Polsce. Podczas trwania roku szkolnego uczniowie szkół w USA mają dwie przerwy w nauce tzw. ferie. Jedna z nich przypada na przełomie grudnia i stycznia i trwa dwa tygodnie. Analogicznie do przerwy świątecznej w Polsce, która z reguły trwa od 23 grudnia do 7 stycznia. Drugi okres ferii w Ameryce przypada jednak już na wiosnę w okolicach marca/kwietnia (tak zwane spring break). W tym czasie uczniowie mogą liczyć na tygodniową przerwę od szkoły.

Należy jednak pamiętać, że system szkolnictwa w USA jest zdecentralizowany. Każdy stan indywidualnie określa termin rozpoczęcia wakacji oraz ferii. Szczęśliwcy mogą liczyć na wolne już od połowy maja do końca sierpnia.

Ferie, wakacje i nie tylko – czyli dni wolne od szkoły w USA.

Oprócz przerwy wakacyjnej i ferii w Stanach Zjednoczonych w kalendarzu pojawiają się także inne dni wolne od nauki szkolnej. Podobnie jak w Polsce zaliczają się do nich: święta państwowe (federalne) będące dniem wolnym od pracy dla każdego ze Stanów, święta stanowe – będące dniem wolnym dla określonego stanu. Z tytuły świąt w całym kraju wolnych jest 12 dni. Każda ze szkół zgodnie z decentralizacją systemu edukacyjnego może indywidualnie wprowadzać dni wolne od nauki szkolnej.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.