Zima na Mazurach – jak ją spędzić?

Zima trwa w najlepsze. Ferie zimowe dopiero przed nami więc jeszcze przez jakiś czas będziemy się cieszyć jej urokami. Warto zaplanować ten czas na aktywnościach połączonych z odpoczynkiem i błogim relaksem. Jak najlepiej spędzić zimę na Mazurach? Podpowiadamy w tym wpisie.

Mazury kojarzą się przede wszystkim z cudowną naturą, malowniczymi widokami, czystymi jeziorami oraz letnim wypoczynkiem. Nie jest to zimowa destynacja pierwszego wyboru. A szkoda! Mazury są krainą geograficzną, którą warto zobaczyć także w zimowej scenerii. Docenią to szczególnie miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu, z których każdy znajdzie coś dla siebie. Jakie atrakcje czekają na turystów?

Zimowe atrakcje na Mazurach

1. Narty biegowe – nie tylko w górach

Gdy śnieg pokryje mazurską krainę, warto skorzystać z tras przygotowanych pod narciarstwo biegowe. Ta dyscyplina sportu uwielbiana jest szczególnie przez tych, którzy pokochali bieganie, a na nogach zamiast tradycyjnych butów biegowych mają narty. Ale nie tylko! Jest to sport dla każdego. Niska temperatura, zimowa aura oraz liczne lasy sprawiają, że mazurskie trasy pod biegówki są wyjątkowo malownicze.

2. Narty na Mazurach? Czemu nie!

Być może ta informacja zaskoczy wiele osób, ale to prawda – na Mazurach pojeździsz także na nartach zjazdowych. Jest to możliwe dzięki dostępnym ośrodkom, które znajdują się tutaj. Nie tylko znawcy zjazdówek znajdą coś dla siebie, ale także osoby, które rozpoczynają dopiero przygodę z nartami. Można pozjeżdżać, zasięgnąć nauki, wypożyczyć sprzęt oraz skorzystać z oferty gastronomicznej dostępnej przy stokach. A jest ich kilka:

  • Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie z pięcioma trasami zjazdowymi,
  • Piękna Góra w Gołdapi z trasami zjazdowymi o łącznej długości 2000 metrów,
  • Kartasiówka pod Olsztynem – pięć tras zjazdowych o różnych długościach,
  • Kurza Góra przy Nowym Mieście Lubawskim z trzema trasami zjazdowymi, w tym najdłuższą trasą w północnej Polsce, liczącą 900 metrów długości.

3. Morsowanie na Mazurach

Mazurskie jeziora są urokliwe nie tylko latem. Zimą to wyjątkowo atrakcyjne miejsca, które pokochają zwolennicy morsowania. Miłośnicy zimowych kąpieli poczują się tu jak ryby w wodzie. Dosłownie. Warto wiedzieć, że morsowanie to nie tylko aktywność fizyczna. To także bodziec wywołujący radość i zadowolenie, zmniejszający stres czy przemęczenie. Działa odprężająco i pobudza do działania. Przed wejściem do wody zimą, pamiętaj, aby rozgrzać swoje ciało. Wykonaj krótką rozgrzewkę. Szybki bieg, kilka ćwiczeń rozgrzewających, w tym pajacyki, wymachy rękoma czy przysiady pomogą przed zanurzeniem. Po morsowaniu warto wypić gorącą herbatę lub skorzystać z dobrodziejstw sauny i wygrzać zmarznięte ciało.

4. Kulig zimową porą

Zima nieodzownie kojarzy się z sankami, które uwielbiają szczególnie najmłodsi. Gdy ziemia pokryje się śniegiem, warto wybrać się na kulig. Mazury są idealnym miejscem na jego organizację. Wielkie połacie lasów i pól oraz mróz szczypiący w nos i policzki sprawią, że śnieg przez długi czas się utrzyma, a sanki w zaprzęgu konnym będą wyjątkową atrakcję. Można także wybrać wersję z dużymi saniami, w których cała rodzina wygodnie rozsiądzie się pod ciepłym kocem. Kulig warto zakończyć ogniskiem z pieczeniem kiełbasek lub biesiadą w grillowej chacie.

5. Atrakcje na niepogodę

Zimowa aura nie zawsze sprzyja i zachęca do spędzania czasu na zewnątrz.  Zawsze miło jest pójść na spacer wśród ośnieżonych drzew w lesie lub brzegiem zamarzniętej tafli jeziora, a po nim zazwyczaj człowiek myśli  o błogim relaksie w ciepłym i komfortowym miejscu. Kto nie marzy o takim odpoczynku? Jest to możliwe, jeśli wybierając się na Mazury zdecydujesz się na hotel, który oferuje atrakcje w razie niepogody. Takim miejscem jest rodzinny hotel na Mazurach Mikołajki Resort Hotel & SPA***, położony w Jorze Wielkiej. To wyjątkowe miejsce, w którym cała rodzina nie będzie się nudzić. Znajdziesz w nim atrakcje dla najmłodszych, a wśród nich dwie kulkolandie, basen z brodzikiem, matę z interaktywną podłogą – funfloor, gry planszowe nie tylko dla dzieci, czytelnie oraz liczne animacje prowadzone przez profesjonalnych animatorów. Wszystko po to, aby rodzice mogli wypocząć, a dzieci aktywnie i kreatywnie spędziły czas.

Mazury zachęcają do zimowych aktywności, w bajkowej scenerii, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Narty, morsowanie, kulig z atrakcjami, a dla mniej aktywnych – wypoczynek w miejscu pełnym relaksu, gdzie zaznasz odrobiny spokoju i błogiego wypoczynku. Dla każdego coś dobrego!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.