6 najważniejszych rzeczy o winietach w Czechach

Jeśli planujesz podróż samochodem do Czech, musisz wiedzieć, że na niektórych drogach w tym kraju potrzebna będzie Ci winieta. Jej brak może skutkować wysokimi mandatami, dlatego, zanim wsiądziesz w auto i wyruszysz w stronę Czech, przeczytaj poniższy artykuł i uniknij przykrych konsekwencji.

Winiety w Czechach – to musisz o nich wiedzieć!

Zbliża się sezon urlopowy, a Ty masz w planach wycieczkę do Czech? Nieważne, czy wybierasz się na 3 dni, 10 dni lub miesiąc, oto informacje, które musisz znać.

Obowiązek winietowy

W Czechach istnieje system winietowy, który uprawnia nas do poruszania się na autostradach, drogach ekspresowych, a także niektórych drogach krajowych. W przypadku winiety w tradycyjnej, papierowej wersji, musisz umieścić ją za przednią szybą pojazdu. Jeśli decydujesz się na winietę online, którą łatwo kupisz, wpisując w wyszukiwarkę „ewinieta Czechy”, wystarczy sam dokument elektroniczny, by móc legalnie przemieszczać się po płatnych drogach.

Rodzaje winiet

W zależności od długości Twojego pobytu możesz potrzebować winiety bądź eWiniety, która będzie obowiązywała przez różny czas. W internecie dostępna jest

Powyższe winiety bez problemu dostaniesz także w stacjonarnych punktach sprzedaży.

Opłaty

Winieta bądź eWinieta w Czechach może mieć różną cenę ze względu na okres jej ważności, jak i rodzaj pojazdu, dla którego ją kupujemy. Nie ma wytycznych dotyczących sposobu płatności za winiety w tym kraju, więc zakupów możesz dokonać, płacąc kartą, gotówką, a także za pomocą systemu płatności elektronicznej np. SMS.

Punkt sprzedaży

Jak wspominaliśmy, najwygodniejszym sposobem zakupu winiety jest zrobienie tego drogą online. Jeśli potrzebujesz jej np. na 10 dni, wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę „eWinieta Czechy 10 dni” i w ciągu dwóch godzin otrzymasz odpowiedni dokument elektroniczny. Jeśli z jakichś powodów nie chcesz robić zakupów w sieci, państwo czeskie oferuje winiety na 10 dni, 30 dni lub rok także na granicy, na stacjach benzynowych, punktach informacji turystycznej, jak i niektórych sklepach.

Kontrola winiet

Kontrole winietowe mogą być przeprowadzane przez policję lub inne służby państwowe. W przypadku eWiniety w Czechach wystarczy pokazać sam dokument elektroniczny np. w smartfonie. Jeśli go nie posiadasz, odpowiedni, papierowy kwit powinien być umieszczony za przednią szybą samochodu. Brak ważnego dokumentu może skutkować wysokim mandatem.

Przeniesienie winiety na inny pojazd

Jeśli kupiłeś winietę lub eWinietę na konkretny pojazd, nie możesz przenieść jej na inny samochód. Wraz ze zmianą auta, konieczny jest zakup nowej winietki.

Podsumowując, jeśli planujesz swoje wakacje w Czechach, pamiętaj, że dostępna jest eWinieta Czechy na 10 dni, 30 dni lub rok, łatwo dostępna w internecie. Ponadto przed każdą podróżą warto zapoznać się z aktualnie panującymi przepisami i informacjami dotyczącymi winiet, co pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek. Kup elektroniczną winietę już teraz, by zapewnić sobie spokojną podróż!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.