Wakacje we Włoszech – ile trwają i co warto o nich wiedzieć?

Ile trwają wakacje we Włoszech? Długość wakacji w każdym kraju się od siebie różni. Wpływają na to zarówno czynniki kulturowe, jak i geograficzne. Zazwyczaj trwają one od 6 do 10 tygodni i obejmują najgorętsze miesiące w roku. W okresie największych upałów nie tylko trudno się skupić uczniom, ale także nauczycielom, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci. 

Wiele osób, które odwiedziło Włochy w trakcie miesięcy letnich i poznało tamtejsze temperatury, zastanawia się, jak długie są wakacje we Włoszech? I tak jak w Polsce wakacje trwają 10 tygodni, w Niemczech 6, to we Włoszech jest to aż od 12 do 13 tygodni. Czy możemy powiedzieć, że cały ten czas dzieci i młodzież spędzają na wypoczynku?

Jak wyglądają Włoskie wakacje?

Patrząc na to, ile trwają wakacje we Włoszech, możemy pozazdrościć prawie 3-miesięcznego odpoczynku. Włoskie wakacje wbrew pozorom nie są błogim odpoczynkiem. Wielu nauczycieli zaleca, aby przez ten czas dzieci samodzielnie się dokształcały. Istnieją nawet specjalne podręczniki, które przeznaczone są do letniej nauki. Przedmiotami, na których powtórkę kładzie się szczególny nacisk podczas przerwy wakacyjnej to między innymi włoski, matematyka oraz języki obce. 

Niestety młodzież oprócz dodatkowych podręczników, dostaje często bardzo dużo zadań domowych. Coraz częściej spotyka się to ze sprzeciwem ze strony rodziców oraz lekarzy. 

Kiedy rozpoczynają się wakacje we Włoszech?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy Włosi mają wakacje. Nie ma ogólnokrajowych rozporządzeń dotyczących tego, kiedy rozpoczynają się wakacje we Włoszech, a kiedy kończą. Co roku ogłasza się termin rozpoczęcia i zakończenia letniej przerwy, jest więc ona ruchoma. 

 Termin rozpoczęcia i zakończenia się wakacji zależy od regionu zamieszkania. Zazwyczaj przerwa letnia rozpoczyna się pomiędzy 6 a 20 czerwca, a pierwszy dzień szkoły przypada na dzień od 7 do 20 września. Włoskie dzieci nie muszą zatem uczęszczać do szkoły w czasie największych upałów, które trwają od czerwca do września. 

Dlaczego Włoskie wakacje tyle trwają?

Na fakt ile trwają wakacje we Włoszech ma pogoda oraz infrastruktura szkolna. Niestety pomimo rekordowych temperatur wiele szkół nadal nie ma klimatyzacji. Doświadczając czerwcowych temperatur w Polsce, trudno sobie wyobrazić, jak gorąco musi być we Włoszech. Szczególnie w budynkach, które nie posiadają klimatyzacji. Podczas największych upałów, temperatura w kraju wina wynosiła nawet 37 stopni. Wysłanie dzieci do szkoły w takich warunkach nie ma zbyt dużego sensu i jest męczące również dla nauczycieli. 

Inne dni wolne od szkoły

Często poza tym ile trwają wakacje we Włoszech, zastanawiamy się jakie dni są u nich jeszcze wolne od szkoły. Oprócz wakacji letnich Włoskie dzieci mogą korzystać również z innych dni wolnych od szkoły. Podobnie jak w przypadku wakacji, nie ma odgórnie ustalonych ferii zimowych. W niektórych regionach Północnych Włoch są one przewidziane i zbiegają się z okresem karnawału. Przerwa karnawałowa istnieje między innymi w regionie Veneto, Bazylikata, czy Trentino. 

Oprócz przerwy karnawałowej młodzież szkolna może korzystać z wolnego podczas świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy oraz świąt narodowych. Warto pamiętać, że również daty przerw świątecznych są uzależnione od regionu, jednak różnią się one około jeden dzień. 

Święta regionalne

W przeciwieństwie do Polski, w której dni wolne od szkoły są ustalane odgórnie, we Włoszech istnieje wiele świąt regionalnych. Na przykład w regionie Veneto szkoły w niektórych gminach zamknięte są również z okazji święta Alpini. W każdym regionie ilość świąt i ich daty różnią się od siebie. 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.