Tanie wakacje. Jak je zaplanować?

Wyjazd na wakacje nie musi rujnować domowego budżetu. O czym pamiętać, planując urlop, aby wypoczynek był udany, a jednocześnie kosztował niewiele?

Rezerwuj noclegi z wyprzedzeniem

Zazwyczaj im dłużej do wyjazdu, tym ceny noclegów będą atrakcyjniejsze. Wakacje warto więc planować jak najwcześniej. Jeśli tylko mamy taką możliwość, lepiej jest wybrać wyjazd przed sezonem lub po nim, np. w maju czy październiku. Ceny będą wtedy dużo niższe, a wybór miejsc noclegowych większy. Jeżeli w planach mamy wypożyczenie samochodu, to dobrym rozwiązaniem będzie poszukanie noclegów poza miejscowością turystyczną. Zamiast hoteli lepiej wybrać hostele, pensjonaty czy mieszkania, które często dostępne są także w opcji ze śniadaniem.

Znajdź tanie bilety lotnicze

Wybierając się na wakacje, warto wcześniej zastanowić się, jakim środkiem transportu najlepiej jest dojechać w dane miejsce. Samolot nie zawsze będzie najdroższą opcją, zwłaszcza obecnie, w czasach wysokich cen paliw. Często zdarza się, że można trafić na promocję na ceny biletów. Jeśli nie mamy określonego terminu urlopu, to swój wyjazd można uzależnić od tego, kiedy uda się znaleźć tanie loty. Warto sprawdzić, do których miejsc latają tanie linie lotnicze, to znacznie zwiększy szanse na znalezienie biletów lotniczych w korzystnych cenach, zwłaszcza jeśli wystarczy nam jedynie bagaż podręczny. Czasami najwygodniejszą i najtańszą formą transportu będzie pociąg. Jeśli na wakacje wybieramy się większą grupą, można zdecydować się na wyjazd samochodem, gdyż koszt paliwa podzieli się wtedy na kilka osób.

Jedz tam, gdzie lokalni mieszkańcy

Warto wcześniej sprawdzić ceny na miejscu, gdyż może się okazać, że wykupienie opcji posiłków np. w pensjonacie będzie tańsze niż jedzenie na mieście. Aby zjeść taniej, lepiej unikać centrów miast i miejsc typowo turystycznych, tylko postawić np. na restaurację bardziej oddaloną od centrum czy zjeść w dzielnicy słynącej z food trucków. To właśnie tam najczęściej jadają lokalni mieszkańcy. Im jest ich więcej, tym większa szansa na to, że jedzenie jest nie tylko smaczne, ale też tanie. Wiele lokali oferuje też danie dnia w atrakcyjnej cenie lub tzw. happy hour, kiedy to w określonych godzinach można zjeść np. za połowę ceny. Warto również rozważyć przygotowywanie posiłków samodzielnie. W niektórych krajach ceny podstawowych produktów w supermarketach są takie same, a często nawet niższe niż w Polsce. Po zakupy spożywcze można też wybrać się na lokalny bazar czy targowisko, gdzie ceny są dużo niższe, a dodatkowo można spróbować lokalnych produktów. Czasami pod koniec dnia niektóre towary są dostępne np. za połowę ceny.

Przygotuj się dobrze do wyjazdu

Przed każdym wyjazdem na wakacje, bez względu na to, czy zwiedzamy Polskę, czy też planujemy podróż zagranicę, warto poszukać jak najwięcej informacji o miejscu, do którego się udajemy. Dzięki temu dowiemy się, że np. w poniedziałek muzea są darmowe, a z lotniska odjeżdża miejski autobus prosto do centrum miasta, nie trzeba więc płacić za taksówkę. Niektóre miasta oferują też kartę turysty, która pozwala na tańsze zwiedzanie atrakcji miejscowości. Jeśli planujemy odwiedzenie kilku muzeów, warto zakupić specjalny museum pass, zamiast płacić za każde muzeum osobno. Cena wstępu będzie wtedy niższa. Przed wyjazdem warto też poszukać miejsc polecanych przez innych turystów, dzięki temu często można trafić na perełki, których nie znajdziemy w przewodnikach, albo zasmakować lokalnej kuchni w przystępnej cenie.

Spędź wakacje pod namiotem

Kolejny sposób na tańsze spędzenie wakacji to pobyt pod namiotem. Warto wcześniej wybrać ulubione miejsce, np. Mazury, morze czy góry, i znaleźć pole namiotowe w interesującej nas okolicy. Obecnie coraz więcej jest miejsc, które pozwalają na rozłożenie namiotu w bliskiej odległości od jeziora czy plaży. Przydatna podczas wakacji pod namiotem będzie lodówka turystyczna. Lodówka turystyczna samochodowa nie zajmuje wiele miejsca. Mała lodówka turystyczna wystarczy do tego, aby zapakować podstawowe produkty spożywcze, takie jak ser, wędlina czy np. przekąski na podróż. Na polu namiotowym dobrze sprawdzi się lodówka turystyczna na prąd.

Udaj się w podróż kamperem

Ciekawym sposobem spędzenia wakacji jest też podróż kamperem. Taka forma podróżowania pozwoli dużo zobaczyć, a jednocześnie nie ponosić kosztów noclegu. Nowoczesne kampery są wyposażone w aneks kuchenny, dzięki czemu łatwo można przygotować posiłki w kamperze. W kamperze znajdują się też miejsca do spania. Kamper pełni więc jednocześnie funkcję zakwaterowania i środka transportu. Wycieczka kamperem to swobodny i wygodny sposób podróżowania. Kamper można zaparkować praktycznie w dowolnym miejscu i tym samym spędzić noc np. w okolicy parku narodowego czy nad zatoką. Dzięki podróży kamperem nie trzeba się martwić o wcześniejsze rezerwowanie miejsc noclegowych, a trasę wyjazdu można planować bardziej spontanicznie.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.